Namaž si sám

V dubnu 2015 jsme rozjeli ve třídách: Štěňátka, Včelky a Ptáčci projekt "Namaž si sám", ve kterém si děti mohou vyzkoušet svoji šikovnost při mazání svačinek.

Přibližně (dle vhodných podmínek) 2x v měsíci je dětem pečivo, máslo, džem, sýr, pomazánka apod. servírovány na stoleček samostatně, k tomu je nakrájena zelenina nebo ovoce (i více druhů). Na zvážení dětí je, jak si při mazání pečiva svoji svačinku upraví tak, aby jim co nejlépe chutnala.

Tuto činnost si děti oblíbily a touto nevšední formou přípravy svačinek vzrostl i jejich zájem o konzumaci. Starším dětem je samostatně podáván i mléčný nápoj. Na každém stolečku je malá konvička, ze které si děti nalévají, tolik kolik vypijí. Samostatné rozlévání nápoje děti baví, přidávají si. Podpořila se tak značně spotřeba mléka.

Děti se nemusí obávat v případě potřeby požádat o pomoc paní učitelku nebo kamaráda. Všichni to určitě dokáží ! ( I když víme, že některé děti se stále vymlouvají, že neumí, ale nejsou jen tak trochu "mazané"?). Děti do jídla nenutíme, ale vedeme je k výběru alespoň části jídla a jeho ochutnávky.